leasing

Umowa leasingu – co musisz wiedzieć

Leasing to bardzo korzystna forma finansowania dla małych oraz średnich przedsiębiorstw. Jednak zanim podpiszemu umowę leasingu, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając konkretnego leasingodawcę.

Co musisz wiedzieć o firmach leasingowych?

Najważniejsze, na co trzeba zwrócić uwagę to okres obowiązywania, oferowane opcje spłaty oraz zakres, w jakim można korzystać z leasingowanego środka trwałego. Z pomoca przychodzi także internet – warto prześwietlić wybraną firmę, poczytać opinie. Jeżeli myślisz o zawarciu umowy leasingu na wysoką kwotę, dobrze też skonsultować się z prawnikiem.

Oprocentowanie leasingu

Oprocentowanie przedmiotu leasingu zależy od dwóch czynników – marży firmy leasingowej oraz od składnika bazowego. Natomiast wysokość marży firmy leasingowej zależna jest od przedmiotu i rodzaju leasingu, waluty w której udzielono leasingu oraz od czasu trwania umowy.

Najważniejsza jest jednak stopa procentowa WIBOR.

Leasing – oplaty dodatkowe

Trzeba wiedzieć, że firmy leasingowe stosują dodatkowe opłaty. Przedsiębiorca decydujący się na leasing musi więc przygotować się na jednorazowy wydatek związany z udzieleniem leasingu, możliwością wykupu przedmiotu albo zmianą harmonogramu spłaty.

Dobrze też zapoznać się dokładnie z Tabelą Opłat i Prowizji i porównać z ofertą innych firm. Dość często zdarza się, że wysokość opłaty leasingu jest podawana bez podatku i licencji.

Warunki leasingu – czy można je negocjować?

Eksperci potwierdzają, że warto negocjować z leasingodawcam. Co więc może podlegać negocjacji?

  • cena przedmiotu leasingu,
  • koszt ubezpieczenia – warto dowiedzieć się, czy jest możliwość wykupienia ubezpieczenia z inną firmą niż tą, która współpracuje z leasingodawcą,
  • cesja umowy – najczęściej jest ona możliwa, ale leasingodawca nakłada na przedsiębiorcę wysoką opłatę manipulacyjną.

Firmę leasingową można także zapytać o korzyści płynące ze współpracy. Przedsiębiorca dość często może liczyć na dodatkowe przywileje, takie jak niższa cena za ochronę prawną, czy kartę paliwową.

Zobacz też:

netto na brutto