Rynek nieruchomości obfituje w wiele ofert sprzedaży oraz wynajmu mieszkań. Celem właścicieli lokali mieszkalnych, którzy decydują się na ich sprzedaż jest uzyskanie jak najwyższej ceny bądź czynszu za mieszkanie. Istnieje sporo zabiegów, które w większym lub mniejszym stopniu mogą wpłynąć na wartość sprzedawanej nieruchomości. Jednym z nich jest home staging. Sprawdź jakie triki można zastosować, aby Twoja nieruchomość zyskała w oczach potencjalnych nabywców i wyróżniała się na tle konkurencji!

Home staging - co to jest i kiedy się go stosuje?

Jak wiadomo, pierwsze wrażenie klienta może być kluczowym czynnikiem przy sprzedaży nieruchomości, dlatego warto przed publikacją ogłoszenia na portalach nieruchomościowych pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu lokalu do sprzedaży.  W ostatnim czasie home staging w Polsce zyskuje na popularności. Z czym dokładnie wiąże się to pojęcie? W skrócie można powiedzieć, że jest to zabieg, który polega na podniesieniu wartości nieruchomości przy wykorzystaniu jak najniższych nakładów finansowych. Wiąże się to z odpowiednim wystylizowaniem wnętrza, tak by podnieść jego walory estetyczne. Najczęstszymi zabiegami jakie się stosuje są m.in.:
  • uporządkowanie przestrzeni - czyli pozbycie się niepotrzebnych rzeczy, spersonalizowanych dodatków oraz przede wszystkim dokładne posprzątanie.
  • zakup dodatków - tu królują kwiaty, świece, poduchy i zasłony, które wprowadzają odpowiedni nastrój. Ważne by wybrać konkretną kolorystykę oraz jeden motyw przewodni, by wszystko było spójne.
  • zapach - odpowiednie przewietrzenie pomieszczeń oraz postawienie na odświeżacze powietrza również wpływają na odczucia klientów na temat mieszkania. 
  • usunięcie usterek 
  • odpowiednia aranżacja mebli
  • zasada jasnych kolorów - jeśli budżet na to pozwala, można przemalować ściany na jasne barwy, dzięki temu optycznie powiększając powierzchnię. Przy mniejszym budżecie można zainwestować w jasne dodatki.
  • gra światłem - odpowiednie ustawienie lamp oraz natężenia światła
Home staging stosowany jest nie tylko przed przybyciem do nieruchomości zainteresowanych klientów, ale co równie ważne - przy przygotowywaniu ogłoszenia sprzedaży lub wynajmu mieszkania na portale nieruchomościowe. Jak powszechnie wiadomo bardzo dużą rolę w tym czy dane ogłoszenie nas zainteresuje i w nie “klikniemy” odgrywa miniaturka zdjęcia, którą widzimy na pierwszej stronie. Nasze ogłoszenie będzie miało więcej wyświetleń, jeśli umieścimy w nim profesjonalnie wykonane zdjęcia pomieszczeń.

Home staging a wartość sprzedawanej nieruchomości

Większość biur nieruchomości posiada w swojej ofercie usługi home stagingu. Skorzystanie z nich i zainwestowanie niewielkich nakładów finansowych, może zaprocentować podniesieniem wartości nieruchomości nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Decyzja o podjęciu współpracy z profesjonalnym home stagerem to nie tylko korzyści wynikające z podniesienia wartości nieruchomości. Szacuje się, że zabiegi home stagingu mogą przyspieszyć czas w jakim sprzedamy nieruchomość nawet o 40 proc.!