Wraz ze zbliżającym się okresem wakacyjnym warto pomyśleć o ubezpieczeniu na czas urlopu, zwłaszcza jeśli spędzamy go poza granicami kraju.

NFZ wydaje Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w skrócie EKUZ, jednakże pojawia się pytanie co zapewnia karta EKUZ oraz w jakich krajach jest akceptowana.

coding-926242_960_720Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

EKUZ uprawnia do korzystania z powszechnego systemu ochrony zdrowia na terenie krajów UE oraz EFTA. Karta wydawana jest osobom wyjeżdżającym z kraju w celach turystycznych, zarobkowych, odwiedzenia rodziny czy też na studia. Karta daje możliwość pokrycia części kosztów opieki medycznej jakie będą ponoszone w trakcie pobytu za granicą.

Karta nie uprawnia do zwrotu kosztów opieki medycznej jeśli celem wyjazdu było planowane leczenie.

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może zostać wyrobiona w delegaturze lub wojewódzkim oddziale NFZu. Karta wydawana jest bezpłatnie po wypełnieniu i złożeniu wniosku. Wniosek można złożyć bezpośrednio w NFZcie i karta zostanie wydana na miejscu, możliwe jest również pobrane ze strony NFZ formularza i przesłanie go drogą pocztową do NFZ, karta zostanie wysłana na wskazany we wniosku adres. Należy tutaj pamiętać, że wniosek musi zostać podpisany osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę.

Katalog Stron

Jak działa karta EKUZ?

Przy korzystaniu z karty EKUZ należy pamiętać o tym, że nie obejmuje ona standardów obowiązujących w Polsce lecz przekłada się na standardy obowiązujące w danym kraju EFTA lub UE. W praktyce oznacza to, że w czasie urlopu spędzanego poza granicami kraju należy liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, jeśli konieczne będzie skorzystanie z usługi która w danym kraju nie jest refundowana.

Polecamy:

Katalog Stron
Kalkulator wynagrodzeń