Jaka forma rozliczenia będzie najkorzystniejsza dla informatyka? 

Zmiany, które zajdą wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu, mają skłonić przedsiębiorców do rozważenia zmiany sposobu opodatkowania swojego biznesu. Informatycy prowadzący własną działalność mogą zastanawiać się, co w perspektywie zmian będzie dla nich najkorzystniejsze - ryczałt czy liniówka?

Podatek liniowy dla informatyka

Podatek liniowy znacząco różni się od konkurencyjnego ryczałtu. Główna różnica polega możliwości odliczenia kosztów od przychodu. Podatek liniowy zakłada taką możliwość, ale stawka opodatkowania dochodu jest w tym przypadku większa, wynosi ona 19% dochodu.  

Ryczałt dla informatyka

Ryczałt stanowi alternatywę dla charakteru działalności jaką podejmuje się prowadzić informatyk. Ryczałt jest opodatkowaniem, które zakłada obłożenie przychodów odpowiednią stawką, bez pomniejszania ich o koszty. Polski Ład zakłada zmniejszenie stawki dla branży IT, w tym też dla informatyków, na 12 z 15%. Jest to istotna zmiana, którą będzie można odczuć w portfelu. Jako że prowadzenie firmy informatycznej wiąże się zazwyczaj z ponoszeniem relatywnie niskich kosztów, rozliczenie ryczałtem wydaje się być odpowiednim rozwiązaniem. Nie można jednak zapominać, że wybór ryczałtu automatycznie uniemożliwia skorzystanie z ulgi IP Box.