Każdy przedsiębiorca w swojej karierze zmaga się z niezapłaconą fakturą oraz opóźnieniem w płatnościach. Nie ma sprawdzonego sposobu na uniknięcie tej sytuacji.  Początkujący przedsiębiorcy najczęsciej stają przed trudną decyzją: dbać o własne interesy i wejść od razu na ścieżkę windykacyjną czy okazać współczucie i zrozumienie względem dłużnika? Warto jednak wiedzieć, że już podczas samej transakcji albo rozmowy z potencjalnym kontrahentem można zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pomogą uniknąć opóźnień w płatnościach.  

Pilnuj terminów

Ciężko pamiętać o dokładnych datach, kiedy na głowie ma się mnóstwo spraw do załatwienia. Dlatego jeżeli nie przypominamy kontrahentowi o zbliżających się terminach, wręcz zachęcamy go do opóźnień w płatnościach. W firmie powinien funkcjonować sprawny system monitorowania płatności.

Ich długi nie mogą być Twoimi

Większe firmy mogą sobie poradzić z opóźnieniami w płatnościach, natomiast dla małych przedsiębiorstw może być to pierwszy krok do bankructwa. Najbardziej narażeni na taki scenariusz są przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność albo małe firmy z sektora MŚP.

Walcz o swoje pieniądze

Czy wiesz, że tylko 2,5% tak naprawdę upomina się o zaległe płatności? Przy takim przyzwoleniu trudno nie zalegać z pieniędzmi. To bardzo proste - nikt się nie upomina, więc po co oddawać? Dlatego warto mieć stały kontakt z kontrahentem i przypominać mu się, kiedy zbliża się termin płatności.

Zadbaj o rzetelną umowę

Podczas spisywania zadbaj o swoje interesy. Tym sposobem unikniesz opóźnień w płatnościach. Zaznacz, do kiedy kontrahent ma czas na zapłatę i jakie będa konskekwencje, jeśli nie zapłaci. Zobacz też:
wynagrodzenie kalkulator